dc-motorMerhaba arkadaşlar bu yazımızda Arduino UNO kitimizde DC motor sürmesi gerçekleyeceğiz. Uygulama gayet basit olup PWM kullanımı ile belirli bir dijital pinimizden güç çıkışı sağlayarak , transistör yardımı ile motorumuzu sürmüş olacağız. Bu uygulama tek yönlü olmakla beraber hız kontrollüdür. Uygulamayı gerçekleyebilmeniz gayet basit olmakla beraber hiçbir zorluğu bulunmamaktadır.

Malzemeler :
– Arduino UNO 

– 1K yada 10K potansiyometre
– 1K direnç
– 2N2222 transistör
– güç kaynağı yada pil
– DC motor

Kurgulayıp uygulanacak devre :

arduinodevre

Gördüğünüz üzere bir adet potansiyometre bulunmaktadır.Bu potansiyometreye belirli bir gerilim uygulanmakta ve sonuçlar gözlenmektedir. Potansiyometre bize analog bir değer vermektedir ve bizde bu değeri belirli bir değere göre oranlayarak dijital 5 çıkışına pwm olarak aktarıyoruz. Bu değerden sonra R1 direnci üzerinden geçen akım motoru tetikleyerek bir ön gerilim anahtarlaması şeklinde motorun hızını ayarlamaktadır. Transistör burada anahtar görevi görmektedir. Güç seçeneğinizi DC motorunuza göre ayarlamanızı tavsiye etmekteyim.

Devreyi gerçeklerken Power portlarından GND nin iki adet olduğunu unutmayınız ve gerek duyduğunuz anda kullanabilirsiniz.

Arduino KOD : 

[codesyntax lang=”php”]

int potansiyometre= A5; // pot'un portu
int deger; // okuyup süreceğimiz değer

void setup() {
}

void loop() {
deger= analogRead(potansiyometre);//pot'tan değer analog değer okuması
deger= map(deger, 0, 1023, 0, 225);//okunan değerin belirli değere oranlanması
analogWrite(5, deger);//oranlanan değerin 5.Porttan PWM çıkışı olarak verilmesi
delay(10);//işlemin tamamlanabilmesi için gerekli bekleme süresi
}

[/codesyntax]

Transistörü temin edemiyor yada elinizde başka transistör bulunmakta ise kesme ve geçirme değerlerini kontrol ediniz. Temel elektronik bilgisi olan arkadaşlar bu uygulamayı çok kolay şekilde sürdürecektir.

SONUÇ :


Yazımız oldukça kısa sürdü. Uygulamada oldukça kısa ve basit olduğundan böyle olmaktadır. Bir başka yazıda görüşmek üzere iyi çalışmalar.

______
Gökhan TARIM
tarim.gokhan@gmail.com

Advertisements