Merhaba arkadaşlar bu yazımızda uzun zaman boyunca sıkıntısını yaşayan arkadaşlar için kısa ve hızlı çözüm getiren bir Eclipse eklentisi olan Remote System Explorer ‘ı inceleyip öğreneceğiz. Bildiğiniz üzere Beaglebone Ethernet portu ve TCP/IP protokollerini içermektedir. Dosyalarımızı bir noktadan beaglebone’a aktarmada SFTP protokolünü kullanarak FileZilla ile bir çok kez kullanmıştık. Ancak bunu neden Eclipse üzerinde projemizi yönetirken senkronize halde yönetmediğimiz sorusu aklınıza gelmiş olacaktır. İşte bu konuya parantez açmamın temel sebebidir.

Remote System Explorer Nedir ?
– Bir Eclipse eklentisidir. Uzaktaki bir cihaz ile belirli birkaç protokol üzerinden bağlantı kurup ; projelerimiz ve proje dosyalarımızla direk bağlantı kurup bunları direkt olarak yönetmemizi sağlamaktadır.

Beaglebone’da neler katacak bize ?
– Bizi eclipse’de ve filezilla işlem kalabalıklarından vazgeçirecek ve projelerimizi kodlarımızı beaglebone’a aktarmayacağız otomatik bizim yerimize aktaracak. Üstelik beaglebone’da shell komutlarımızı artık biz yazmayacağız. Komutlarımızın bir coğu mevcut ve shell komutlarını eclipse bizim yerimize yazacak ancak eğer istersen cok kullandığımız bir komutuda bizim yerimize yazacak böylece bizi kolaylaştıracaktır.

Beaglebone’u nasıl yöneteceğiz ?
– Beaglebone’umuza IP’si üzerinden bağlanıp bir kullanıcı adı şifre girişi yaptacağız.Daha sonra beaglebone’a oluştururcasına bilgisayarımızda bir proje oluşturacağız -Ben java projesi kullanacağım anlatımım boyunca bu konu hakkında konusacağım siz benzetim yöntemleriyle aynı sonuclara vardığınızı göreceksiniz – . Proje dosyamızı beaglebone ‘umuza taşıyacağız ve shell komutlarımızı hazır şekillerde compile ve run yapacağız.

Şimdi arkadaşlar Eclipse’mizde proje ekranımızı açıyoruz.


Help – > Install New Software diyoruz.

Burada Workwith kısmındaki aşağı bakan ok’a basıyoruz ve ” –All Available Sites– ” ı seçiyoruz. Ardından bi alt kısımdaki yazı kutusuna “remote” yazıp “enter” tuşuna basıyoruz. Daha sonra 
belirlediklerimi işaretledikten sonra Next butonuna basınız ve gelen sayfada da Next ‘e basıyoruz. Gelen sayfada “I accept the terms of the licence agreement” yazısını içeren buton’a basıyoruz ve Finish diyoruz.

Şimdi kısa bi ara verip beaglebone’daki işimize bakalım. Şimdi Sftp bağlantı yapısının temeli aslında ftp ile aynı olmaktadır.Kullandığı port 22’dir Sftp’nin temel esprisi local ağlarda güvenlikli bir ftp bağlantısı sağlamaktır. Giriş yapabilmemiz için bir kullanıcı oluşturup bağlanmamız gerekmektedir.
Hızlıca başlayacak olursak;

sudo screen /dev/ttyUSB1 115200
komutumuzla beaglebone’umuza bağlanıyoruz.
Ardından root kullanıcımızla giriş yapıyoruz ve kullanıcı oluşturmaya başlıyoruz.
$adduser KULLANICIADINIZ
$passwd KULLANICIADINIZ
>Enter new UNIX password:
>Retype new UNIX password:

kullanıcımızıda oluşturduk şimdi IP’mizi öğrenelim.
ifconfig eth0

Gördüğünüz üzere IP’miz 192.168.1.26 ‘imiş bunu not ediyoruz ve artık Remote System Explorer’ı Eclipse üzerinden tanıtmaya başlayabiliriz.

Başlangıç olarak bağlantımızı oluşturalım ve kısa yol olarak “CTRL+N e basalım ve Remote System Explorer altında “Connetion”ı seçip Next diyerek devam edelim.

Şimdi bağlantı tipimizi seçmemiz gerekmektedir. Biz burada SSH Only diyoruz. Çünki biz local ağda güvenlikle bir bağlantı yapacağımızı biliyoruz ve SSH Only Port 22 ‘yi kullanmaktadır.

Seçtikten sonra Next diyoruz devam ediyoruz.

Bu kısımda yapmamız gerekenleri açıklayacak olursak.
Host name : 192.168.1.26 — işte burası not ettiğimiz IP adresimizi belirttiğimiz kısımdır.
Connection name : beaglebone — burada ben bağlantıya bir isim vermek istedim. İsteğinize bağlı olarak değiştirebilirsiniz.

İşlemlerimizi tamamladıktan sonra Finish diyoruz ve tamamlamış oluyoruz.

Sıra geldi RSE ekranımızda konfigurasyon yapmaya
şimdi belirlediğim 1 butonuna basıyoruz sağ üst köşede bulunmaktadır. Devamında Other ‘ı seçiyoruz ve 2 olarak işaretlediğim
Remote System Explorer’ı seçip OK diyoru ardından  hemen 1 butonunun yanında belirdiğini görüyoruz ve tıklıyoruz.

Sol panelde Remote Systems altında beaglebone adlı bir ekran belirecektir pencereleri acarak ilerlediğiniz ve 4.sekmede bir müddet beklediğiniz taktirde eğer bir sekme ile sizden User ID ve Password ekranı gelirse orada açtığınız kullanıcının kullanıcı adı ve şifresini girmelisiniz.

Böyle bir ekran belirecektir karşınızda ve home klasörü altında gördüğünüz gibi ben kendim için açtığım gokhan kullanıcısı açılmaktadır.

Şimdi sıra geldi Java’da yazdığımız bir projeyi aktarma ve çalıştırma işlemlerimize.
Tekrar CTRL+N diyerek Java Project ‘i seçiyoruz ve Proje name : “a.b.c” demek istedim.
Paket ismini tekrar “a.b.c” class ismini D.java demek istedim.

Şimdi D.java ‘mıza basit bir kod yazalım

[codesyntax lang=”php”]

package a.b.c;

public class D {
	public static void main(String[] args) {
		System.out.println("merhabalar");
	}
}

[/codesyntax]

Şimdi RSE’ye aktaralım.  Sağ üstten tekrar RSE’yi seçip ekran değişip sol taraftaki Remote Systems altındaki atmak istediğiniz klasöre  gidip sağ tıklıyoruz – ben  gokhan klasörüne gidip sağ tıklıyorum -. “Export from Project” i seçiyorum ve a.b.c projemi seçiyorum “finish” diyoruz.

Aktarma işlemlerimizi tamamladığımıza göre şimdi terminalden kontrol edelim kısa ve basit şekilde
siz kendi attığınız klasörünüz altındaki /a.b.c/src/ altına gidip src’ye sağtıklayınız ve ardından Launch Terminal ‘i seçiniz.

Devamında orta kısımda beaglebone Terminals belirecektir bağlanmış bir şekilde. Orada aşağıdaki kodları yazdığınız takdirde java dosyamız çalışacaktır .

javac a/b/c/D.java
java a.b.c.D

Arkadaşlar bu projede dikkat ettiyseniz kodumuz içinde paketimizide yazdık.

package a.b.c;

Şimdi bu kodlarımızı nasıl kalıp haline getireceğimize odaklanalım.

Tekrar “src” klasörümüze sağ tıklıyoruz ve “User Action”ı seçiyoruz daha sonra “Work With User Action”ı seçtikten sonra gelen ekranda “New” altında “File action” seçiyoruz.
“Action name ” kısmında ekranda göreceğimiz kodu.
“Command” kısmında bizim yerimize gireceği kodu yazıyoruz.
Daha sonra “apply” sekmesi “create” sekmesine dönüşecektir ve “create”e basıyoruz. Bu işlemi istediğiniz kadar tekrarlayabilirsiniz kendi isteğinize göre:


Arkadaşlar bu şekilde yaptık ancak bu komudumuzu bu projede yapmamıiz mümkün değil en azından ben çözüm üretemedim ancak kodumuzun en üst satırını düzenlediginiz takdirde klasör alt dizimi olarakta java dosyasinin içinde iken -örneğin a/b/c/ altında- sağ tuşa bastığınız zaman User Action altında eklediğimiz komutlarimizi görebilir ve deneyebilirsiniz.

Takip edip incelediginiz için teşekkür ederim mümkün olmadiğini soylediğim konuyu detaylı şekilde yorum kısmında paylaşacağim.
Herkese iyi çalismalar diliyorum.
______
Gökhan TARIM
tarim.gokhan@gmail.com

Advertisements