Merhaba arkadaşlar,

Bugün sırada bir başka mikroişlemciyi tanıtmak ile başlayacağım. Evet cihazımızın adı BEAGLEBONE . Peki nedir bu beaglebone ??
Beaglebone bir Texas Instruments ‘in ARM işlemci tabanlı bir development kitidir. İçine Linux ( ubuntu , debian ..) , Android gibi işletim sistemleri kurulabiliyor. Hızlıca görünümünü göstermek gerekirse ;

Gördüğünüz gibi cihaz elimizin avucu kadar marifetleri şuandaki piyasada bulunan birçok tablet ve telefona eş değer özelliktedir. Üzerinde yüksek derecedeki hızlara ulaşan işlemcisi ile sempati uyandırıyor. Kendini geliştiren arkadaşlara fazlaca tavsiye ediyorum.

Bir çok projeye çok rahatlıkla adapte edilebilmektedir.

Üzerinde birleşik bulunan ethernet ile veri alışverişi sağlayabilip , gördüğünüz üzere cihaz üzerinde VGA yada DVI çıkışları bulunmamaktadir. Peki görüntü göremeden nasıl kullanacağım diye bir soru soracaksınız. Bunun için bir çözüm CAPE diğer adıyla Shield satın alarak expansion a ve b üzerine yerleşecek şekilde bir kart satın aldığınız takdirde ister LCD ister VGA ister HDML çıkışları elde edebilirsiniz bir başka yöntemde VNC adlı bir servistir. Bu servis Ethernet üzerinden cihazın ekranını görüntüleme ve kontrol etmeyi sağlar.

Görüldüğü üzere microSD yuvası bulunmaktadır. Bu microSD işletim sisteminin verilerinin depolanması üzerine konulmuştur ve gayet kullanışlıdır. Cihazı size fazlaca önererek makaleyi sonlamak istiyorum.

Cihazı türkiyeden satın alabilmek için cizgi-tagem.org tan 49$+KDV ile satın alabilir . Türkçe kaynak için mcu-turkey.com u önerir ve birçok kişisel blogtan takip edebileceğinizi belirtirim. Birsonraki beagle üyesi olan BEAGLEBOARD-xM hakkındaki makalede görüşmek dileğiyle .

Advertisements